تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 140
تاریخ انتشار : ۱۱:۲۸:۱۱ // ۱۷-۰۷-۱۳۹۱
پهباد آمریکا در ایران
"پهباد" چیست؟ + تصاویر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ اسکو به نقل از ایران دیپلماتیک ، پهپاد( پرنده هدایت پذیر از دور) یا هواپیمای بدون سرنشین به اشیاء پرنده هدایت‌پذیر از راه دور (UAV:Unmanned Aerial Vehicle) یا درون (RPV:Remotely Piloted Vehicle) گفته می‌شود.

کنترل بهپاد بدون استفاده از انسان در درون آن انجام می‌شود. اگر چه انسان می‌تواند به عنوان محموله در آن باشد. این وسیله پرنده از نیروهای ایرودینامیکی برای پرواز در مسیر دلخواه استفاده می‌کند. بهپادها یا به وسیله کنترل از راه دور یا با برنامه‌های پیش پروازی ریخته شده از قبل یا با سامانه‌های خودکار دینامیک هدایت می‌شوند. بهپادها در حال حاضر در برنامه‌های نظامی که شامل جاسوسی و حمله می‌شود فعالیت می‌کنند. این هواپیماها همچنین در برنامه‌های غیر نظامی مانند خاموش کردن آتش سوزی‌ها یا جایی که پرواز برای خلبان خطر دارد یا کنترل پلیس در ناآرامی‌ها و صحنه‌های جرم یا شناسایی بیشتر حوادث غیرمترقبه طبیعی استفاده می‌شوند.شرکت مادو یکی از شرکتهایی قوی در ایران در این زمینه میباشد. پهبادهای ایرانی در عرصه دفاع و سازندگی ایران نقش زیادی داشته اند.

بیشترین سرمایه‌گذاری در جهان در زمینه ساخت و تجهیز بهپادها را وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا انجام داده‌است؛ به طوری که بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ حدود ۳ میلیارد دلار هزینه برای طراحی ساخت و تجهیز بهپادها هزینه کرده‌است.

در حال حاضر ۳۲ کشور از جمله ایران در حال ساخت و گسترش ۲۵۰مدل بهپادهای اکتشافی هستند. فرانسه و آلمان cl-۲۸۵ را گسترش دادند که در جنگهای بوسنی و کوزوو کاملا موفقیت آمیز عمل کرد. روسیه با ساخت بهپاد tu-۳۰۰ به فناوری بهتری دست یافته‌است و ایتالیا نیز mirach ۱۵۰ را ساخته‌است. این بهپادها مجهز به موتور جت می‌باشند و می‌توانند در ارتفاع بالائی پرواز کنند.
بدنه یک بهپاد باید به طوری طراحی گردد که بتواند سامانه‌های ارتباطی و یا جنگ‌افزارها و یا اشخاص و بارها و کلیه لوازم مرتبط با ماموریت محوله‌اش را در خود جای دهد و بتواند با شرایط جوی منطقه ماموریت سازگار باشد که بهترین عوامل برای طراحی یک بدنه بهپاد سرعت مدت پرواز و اطمینان پذیری آن می‌باشد.
 از مهم ترین ویژگی های پهبادهای جاسوسی خاصیت رادارگریزی آنان است، سطح نسبتا صاف آنها نیز تلاشی برای آن است که امواج صادر شده از رادرها را به سمت رادار منعکس نشود و از این رو تشخیص آنها توسط رادارها خود نشانگر تکنولوژی بالای راداری کشور است. نکته مهم دیگر آن است که وزارت دفاع آمریکا هزینه های سرسام آوری چند ده هزار میلیارد دلاری برای طراحی و ساخت این پهبادها انجام داده است و کنترل آن توسط نیروهای سپاه ایران شکستی بزرگی برای این پروژه گران قیمت و مهم است.
کنترل کردن یکی از پهبادهای پیشرفته آمریکا توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سال گذشته خبر اول رسانه های معتبر دنیا بود .


نظر شما